پناهجویان زیادی در محوطه گل‌آلود پناهگاه‌های جزیره خیوس”، زیر سقف‌های پلاستیکی و در کنار سطل‌های زباله و در سخت‌ترین و ناامن‌ترین شرایط شب‌ها را سحر می‌کنند.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ بسیاری از آنها پیش از مهاجرت و ورود به یونان حتا تصور چنین زندگی روزمره مشقت‌باری را نداشتند. مرضیه اسکندری”، پناهجوی ۱۸ ساله افغان یکی از این پناهجویان است. خانم اسکندری که از همسرش در افغانستان جدا شده و به همراه خانواده کشور را ترک کرده بود؛ ساکن جزیره خیوس یونان است. سفر آنها یک سال طول کشید و یک ماه را هم در ترکیه زندانی شدند.

او با وجود تمام مشکلاتی که پشت سر گذاشته و سختی‌هایی که زندگی در اردوگاه‌های یونان به همراه دارد؛ می‌گوید که مشکلات اینجا به اندازه کشور ما افغانستان نیست”.

اردوگاه ویال” در جزیره خیوس با ۱۰۰۰ نفر ظرفیت، ۵ هزار پناهجو را در خود جای داده است و صف‌های طولانی تشناب های بدبو” تنها یکی از مشکلات ساکنان این کمپ‌هاست.

این پناهجویان مجبورند از سطل‌های حلبی و با کمک شاخه‌های خشک زیتون، اجاق گاز درست کنند و از گودال آب مقابل چادرها برای شستشوی ظرف‌هایشان استفاده کنند.

 

 

زنگ خطر برای امنیت ن در اردوگاه‌های یونان

علاوه بر نبود بهداشت، بوی دود، آب آلوده و زباله، آنچه ن ساکن اردوگاه‌های یونان را بیش از همه نگران می‌کند ناامنی به ویژه در شب‌ها” است.

این موضوع به خصوص در اردوگاه‌های خودساخته پناهجویان بیشتر احساس می‌شود.  مردان مجرد از کشورهای مختلف به همراه ن و دختران در یک مکان و بدون هرگونه نظارت امنیتی زندگی می‌کنند.

سازمان‌های غیردولتی حمایت از حقوق پناهجویان اخیرا زنگ خطر را به صدا درآورده و از دولت یونان خواستند که هرچه سریعتر برای فراهم کردن شرایط امن و انسانی برای ن و دختران در اردوگاه‌های جزایر یونان اقدامات لازم را انجام دهد.

این سازمان‌ها از دولت این کشور درخواست کردند که افراد آسیب‌پذیرتر نظیر مادران مجرد، ن باردار، قربانیان خشونت‌های جنسی یا خشونت خانوادگی و همچنین افراد دارای معلولیت را شناسایی کرده و محل ست مناسب برای آنها فراهم کند.

ن از ترس ، بعد از ساعت ۶، نوشیدن آب و چای را متوقف می‌کنند تا مجبور نشوند شب‌ها به تشناب بروند.

 

 

بعد از ظهر آب نخورید تا شب تشناب نروید

سازمان‌های غیردولتی درباره شرایط ن در اردوگاه‌های یونان می‌گویند که به دلیل ناامنی حتا رفتن به تشناب برای ن بسیار مشکل و خطرآفرین است.

زبیده، زن افغان ساکن اردوگاه موریا” در جزیره لسبوس می‌گوید که از ترس ” ن بعد از ساعت ۶ نوشیدن آب و چای” را متوقف می‌کنند تا مجبور نشوند به تشناب بروند.

آمینو، یک زن سومالیایی ساکن اردوگاهی در خیوس می‌گوید: ” شب‌ها ما ن باید سه نفری یا چهار نفری با هم به تشناب برویم. زیرا از مردان مست می‌ترسیم”.

آریاتودی – بخش حقوق بشر


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

ساختمان ونقشه برداری اد ممبر گوشه های دفتر ملکه آرسین دنیای از خوشمزه ها گردشگری «شیخ عبداله دشتی» Amy sar [ My Little Land ]